Náš pútnicky výlet po stopách Pavlínov

15.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Východiskovým miestom bola obec Piliscsév. Po červenej trate sme sa vybrali smerom k prvopočiatočným sídlam pustovníkov - pavlínov.
K jaskyniam Legény, Leány, Bivak sme sa dostali po strmom výstupe po kamenistom teréne a pustili sme sa do prieskumu jaskýň. Po 5-6 metroch boli úzke vstupné otvory do jaskýň takmer dokonale uzavreté. Ostal nám len pekný výhľad na obec Kesztölc a okolité kopce.

Do osady Klastrompuszta viedla rovná cesta dole. Vďaka výhodnej polohe tohto miesta tu ,na darovanom pozemku od kráľa Bélu IV., postavili prvý kláštor pavlínov.

Patril k nemu aj menší rybník, ale ten už zanikol. Z kláštora sú do dnešných čias zachované len zrúcaniny a pamätný kríž. Celý objekt bol vo veľmi zanedbanom stave.

Ďalšou zastávkou nášho putovania bol čiastočne zrekonštruovaný kláštor pri dedine Pilisszentlélek.
Táto dedina je do dnešných čias viac ako z polovice slovenská. Navštívili sme slovenský ľudový dom, kde sme sa dohovorili po slovensky, dokonca tam mali hostinec u Švejka a v krčme diskutovali miestni obyvatelia po slovensky.
Poslednou našou zastávkou na červenej trate bola Hirsch-orom. Už pred príchodom na toto miesto poprchávalo a preto sme sa spoločne rozhodli zvoliť najkratšiu cestu
domov, smer Pilismarót - Ostrihom.

Príloha, súbor GPX obsahuje trasu od autobusovej zastávky Esztergom - Kertváros cez tabuľovú horu, ponad dedinu Kesztölc s nádhernou panorámou z výhliadky. Pokračuje do osady klastrompuszta a ďalej k jaskyniam.
Pre tých pohodlnejších odporúčam začať od obce Kesztölc. Oba súbory nájdete v prílohe článku.
Cestou naspäť si bezpodmienečne zistite odchody autobusov z obce Kesztölc, je to dedinka zapadnutá medzi Pilišské hory a spojov je málo. Alternatívou je ísť peši do Piliscsév, alebo ďalej do Pilisjászfalu, táto dedina je na hlavnej trase Esztergom - Budapešť a autobusy idú každých 20 minút.
Prípadne pred odchodom sa informujte.